11 Nov

November 11-én a magyar Viktória Bourbon-pármai hercegnő nyitotta meg a „Régi holland mesterek Budapestről – mesterművek a Szépművészeti Múzeumból” című kiállítást a haarlemi Frans Hals Múzeumban.

A 2017. február 12-ig megtekinthető tárlat holland festők nyolcvannál is több művét mutatja be a világ egyik legnevesebb, a budapesti Szépművészeti Múzeum által kezelt holland gyűjteményéből. A Magyarországon született Viktória hercegnő a holland királyi családhoz tartozó Jaime Bourbon-pármai herceggel, Irene hercegnő fiával kötött házasságot. 

A kiállítás haarlemi Nieuwe Kerkben nyitóünnepségén Kocsis András hágai magyar nagykövet, Gajus Scheltema budapesti holland nagykövet, a Frans Hals Múzeum igazgatója, Ann de Meester, illetve a Szépművészeti Múzeum képviseletében Baán László főigazgató is köszöntőt mondott. A rendhagyó megnyitón Viktória hercegnő kötötte össze a magyar és holland zászlót jelképező, nemzeti színű szalagokat. Az ünnepség a magyar származású Valentina Tóth zongoraművész Ligeti- és Bartók darabokat adott elő.

A kiállítás
A Szépművészeti Múzeum folyamatban lévő felújítási munkálatai lehetővé tették, hogy a haarlemi Frans Hals Múzeum is bemutathassa a rendkívüli, 17. századi budapesti holland gyűjtemény egyes képeit. Más hasonló gyűjteményekhez, így a Louvre vagy a londoni National Gallery kollekciójához mérten a magyarországi festmények aránylag kevésbé ismertek Hollandiában.

A kiállítás központjában Haarlem mint a 17. századi festészeti innováció központja áll. Frans Hals halálának 350. évfordulójára emlékezve két nagyszerű portré érkezett Budapestről, melyeket a művész Haarlemben őrzött képeivel együtt mutatnak be. 

Hals képei mellett Johannes Verspronck portréit, Jan Steen, Dirck Hals, Jan Miense Molenaer és Richard Brakenburgh zsánerképeit is megtekintheti a nagyközönség. A tájképeket többek között Salomon van Ruysdael és Jacob van Ruisdael, munkái, a haarlemi csendéletfestészetet Willem Claesz Heda és Jan Jansz van de Velde művei képviselik. A kiállítás párhuzamba állítja a budapesti és a haarlemi gyűjteményt, ahogy azt Pieter Saenredam két templombelsőjének párbeszéde is mutatja.  

Akárcsak a haarlemi művészek munkái, a Szépművészeti Múzeum gyűjteménye is lefedi a 17. századi németalföldi festészet valamennyi műfaját. A holland és flamand festőművészek alkotásait úgy válogatták ki, hogy azok új megvilágításba helyezzék a haarlemi munkákat. A holland Adriaen Coorte, Jan Lievens és Gerrit Dou, valamint a flamand Jan Brueghel és Anthony van Dyck munkái bemutatják a Haarlem és más városok festészete közötti kapcsolatot. A műfaji sokféleség jegyében Nicolaes Maes és Bartholomeus van der Helst portréi, Karel Dujardin történelmi festménye,  Pieter de Hooch zsánerképe, Hendrick Avercamp téli életképe és Willem van Aelst csendélete is látható a kiállításon. 

A tárlatot egy 25 darabos 17. századi holland rajzgyűjtemény teszi teljessé.